About Archbishop

Archbishop Prakash Mallavarapu was born on Jan. 29, 1949 in Jadi-Jamalpur, Mandal, Nizamabad in Hyderabad Diocese. He was ordained a priest on Oct. 11, 1979. He was appointed bishop of Cuddapah on June 11, 1998 and was installed on July 22, 1998. On July 26, 2002 he was transferred to the Diocese of Vijayawada. 

Pope Benedict XVI appointed him Archbishop of Vishakapatnam Archdiocese, on July 3, 2012. On Aug. 9, 2012, Apostolic Nuncio Archbishop Salvatore Pennacchio led the installation ceremony at the cathedral of Visakhapatnam. He succeeds Archbishop Mariadas Kagithapu M.S.F.S., whose resignation from the pastoral care of the same archdiocese the pope accepted, upon having reached the age limit. 

Archbishop Prakash Mallavarapu is the Secretary General of the Conference of Catholics Bishops in India, a body of Latin Rite bishops in India. 

His Biography

Date of Birth - 29th January 1949

Parents - Late Anthaiah (Father) and Annamma (Mother)

Place of Birth - Jadi Jamalpur, Mandal, Nizamabad

School Studies - Up to 1962 at Jadi Jamalpur, St. Peter’s High School (now Amalgamated in All Saints High School) Gunfoundry, Hyderabad from 1962 - 69.
Completed Secondary School certificate (SSC) in April 1969.
Intermediate in Andhra Loyola College from 1969 - 1971
Minor Seminary at St. Peter’s Minor Seminary, Cuddapah, 1971 – 1972
Major Seminary at Papal Seminary, Pune, Philosophy & Theology 1972 – 1979
Masters in Philosophy, M. Ph., Jnana Deep Vidyapeeth, Pune 1974 - 76

Ordination to Priesthood - 11th October 1979
Diocesan Youth Chaplain - 1980 – 1981
Doctoral Studies : Ph.D., in Indian Philosophy, Jnana Deep Vidyapeeth, Pune, 1981 – 1985
Financial Administrator of the Archdiocese of Hyderabad : 1986 – 1988
Masters Degree in Theology : Loyola University of Chicago, 1989 - 1990
Rector of St. John’s Regional Seminary, Hyderabad, 1991 – 1997
Parish Priest of Gaddiannaram, 1997 – 1998
Elected Bishop of Cuddapah, 11th June 1998
Consecrated in Cuddapah on 22nd July 1998
Bishop of Cuddapah, July 1998 – July 2002
Appointed and Installed as Bishop of Vijayawada on 15th August 2002
Chairman of the APBC Commission for Clergy and Religious
Secretary General, CCBI (for 6 years) March 2004-2006, 2006-2008 & 2009-2011
APSS Chairman
Member of CBCI Doctrinal Commission
Vice- President of Andhra Pradesh Bishop’s Council (APBC)
Appointed as the Apostolic Administrator of Eluru Diocese on 19th August 2009
Chairman of the APBC Commission for Doctrine & Theology
Announcement of the appointment as the Archbishop of the Metropolitan Diocese of Visakhapatnam on 3rd July 2012
Installed as the Archbishop of the Metropolitan Diocese of Visakhapatnam on 9th August 2012.
President of the CBCI Commission for Health Care, February 2014.
Vice-Chairman of the TCBC Commission for Education, August 2014
Chairman of the TCBC Commission for Health, August 2014
Chairman of the TCBC Commission for Women, August 2014